Monday, October 30, 2017

полицаите ни дават пример, как не се спазват правилата

полицаите ни дават пример, как не се спазват правилата, 
регистрационен номер на патрулката: СА 6756 ММ


един пътища, еднакви права, еднакви правила!

Това което искаме в действителност е просто и справедливо:
Ние искаме един пътища, еднакви права, еднакви правила!

крайно време е да го заявим ясно и категорично на всички шофьори!

крайно време е да го заявим ясно и категорично на всички шофьори!

колоездачите сме по-силни и по-здрави от фитнес маниаците!

Силни сме, здрави сме, ние колоездачите сме по-силни и по-здрави от фитнес маниаците!

Sunday, October 29, 2017

задръстеняците които спират като пълни неграмотници



От Видеото на колегата Валери Загоров, Излиза че велоалеята по ул. Раковски е ок, и че не е тя която създава задръстванията, а задръстеняците които спират като пълни неграмотници....

Недомислената велоалея по ул. Раковски

Недомислената велоалея по ул. Раковски, предизвика протести, хаос, провал след провал, оправдания, липса на отговорност - така изглежда днес животът на Московска 33. Общината и тези, които я управляват, са в режим на свободно падане. И това не се случва, защото някой много лош човек "клати стабилността" или има зъб на Йорданка Фандъкова - Yordanka Fandakova - това е естествено следствие на пълния провал на сегашното управление да превърне София в един модерен, устойчив, зелен и мобилен град. Велоалеите на ул. Г. С. Раковски са просто поредният симптом на терминално болния пациент - столичното управление. Дали има проект за тяхното обособяване никой не разбра, Общината не се погрижи да има адекватно известяване на живущи и преминаващи по улицата за предстоящите промени, не се погрижи за градския транспорт, а ограничаването направи със станалите вече прословути делинеатори, които всъщност се оказаха турски паркинг стопери. Резултатите не закъсняха - хаосът по улицата успя да настрои шофьорите срещу колоездачите и да създаде сякаш умишлено търсени конфликт и пререкания, които да подклаждат нетърпимостта към всякаква промяна на статуквото на всевластен господар, на което автомобилите в София се радват. Велоалеи и велоленти в София несъмнено са необходими - няма как да очакваме велосипедистите да са много, ако не сме им осигурили безопасна, свързана и адекватна инфраструктура. Често, тя ще бъде за сметка на автомобилния комфорт и това е нормално, но Общината е тази, която трябва да направи прехода приемлив.

Thursday, October 19, 2017

Задръстванията се създават от задръстеняци

Задръстванията се създават от задръстеняци. Българите са задръстеняци, защото сами си създават задръстванията. Оплакват се че им е скъп бензина за това се качват в колите си, Оплакват се че колите им харчят като ламя, за това се качват в колите си, оплакват се че маслата на колите са им скъпи, за това се качват на колите си, оплакват се че гумите са им скъпи, за това се качват в колите си, оплакват се че има задръствания, за това се качват в косите си, оплакват се че сервизите са им скъпи, за това се качват в колите си, оплакват се че са напълняли и са с наднормено тегло, за това се качват в колите, оплакват се че нямат къде да паркират, за това се качват в колите си. Твърдят че са на работа а целия град е задръстен от хора в колите си. Явно има нещо сбъркано в цялата тая работа. Изводите си остават за вас.

Monday, October 16, 2017

Криво разбраната цивилизация

Криво разбраната цивилизация, е произведение което ясно и точно описва ставащото в българия. Който има нещо да каже нека прочете произведението, стига да е грамотен и да може да чете, и стига да е достатъчно интелигентен  да разбере произведението и да отнесе ставащото в българия спрямо ставащото в произведението. Едва ли ще намери каквито и да било разлики между двете.

Friday, October 6, 2017

София трябва да се раздели с концепцията си от 60-те години, за да бъде приятен град за хората

http://www.dnevnik.bg/gradska_sreda/2017/10/04/3053834_sofiia_triabva_da_se_razdeli_s_koncepciiata_si_ot/

София трябва да се раздели с концепцията си от 60-те години, за да бъде приятен град за хората. 

Повече публични пространства с условия за разходки и водене на здравословен начин на живот и по-малко място за автомобили. Към това трябва да се стреми София според датският урбанист Ян Геел, който днес представи доклада на неговия екип столицата.


Геел и екипът му започнаха работата си в София през март по покана на Столичната община и главният архитект Здравко Здравков. Изготвеният доклад е разделен на 4 теми с препоръки и насоки към Столичната община, за да може София да бъде приятен град за живеене.


Според Геел това, че в София пешеходните пространства са малко, а същевременно автомобилите блокират града, се дължи на архитектурният модернизъм от 1960 г. По думите му тогава грижата за хората била пренебрегната за сметка на сградите и автомобилите. "В тези години на практика не знаехме нищо за качеството на живот в градовете", каза Геел, като посочи, че подобни проблеми има и в много други градове по света.


Урбанистът каза, че е запознат с дискусиите за небостъргачите в София. Според него те не са решение, а проблем и не бива да се строят. "Небостргачите са мързеливото решение на проблема с плътността на застрояване. Просто другите възможности искат много повече работа", каза той.


Повече от всичко, освен автомобили

Според доклада столицата трябва да развие своя идентичност, начините на придвижване, обществения и културния живот, а свободните пространства трябва да са повече. Екипът на Геел посочва, че София трябва да се възползва от близостта на планините като бъдат подобрени визуалните и физическите връзки с тях и да използва повече минералните води.


Трябва да бъде изградена мрежа от пешеходни улици и велоалеи, за да може жителите на града да се насладят на архитектурата в центъра и археологическото наследство. Подобрение за пешеходното придвижване трябва да бъде направено и покрай големите булеварди в столицата, като за пример бе даде "Тодор Александров", където на места тротоарите са твърде тесни. На много места липсват и удобни трасета за пресичането им, а броят на подлезите и надлезите да бъде по-малък. Автомобилите пък трябва да бъдат отклонени от центъра.


Необходимо е и да бъдат въведени указания как могат да изглеждат елементите в публичните пространства, от фасадите до кофите за боклук и осветителните тела. Глобите за паркиране върху тротоарите трябва да са повече, а колчетата, разположени по тях да са по-малко. Времето за изчакване на светофарите трябва да е по-кратко.


Как стигнахме до тук

Според Ян Геел София има едни и същи проблеми като повечето големи градове в света, сред които са Токио, Мелбърн, Москва, Копенхаген и Ню Йорк. Най-общо това са малкото пешеходни пространства и големия брой автомобили. Според Геел това се дължи на зародилият се през 1960 г. модернизъм, който "каза довиждане на грижата за хората", а фокусът се е изместил върху сградите. Малко след това се появило и "нашествието на автомобилите"


"Тогава ни учеха, че един жилищен квартал трябва да изглежда добре, ако го погледнем от високо", каза Геел, като отбеляза, че този модел напълно е пренебрегнал пространствата между сградите, които се ползват от хората. Урбанистът разказа и че, когато бил студент един от преподаватели му казал "Добрият квартал е този, които изглежда добре, ако го погледнеш от магистралата".


Същевременно според Геел тогава никой не си е давал сметка, че дори най-малката постройка оказва влияние върху качеството на живот, което е важното за града и неговите жители.


Положението в градовете се влошило, когато навлезли автомобилите и изведнъж градското планиране пренебрегнало още повече човешкия мащаб. При планирането 50-60 километра разстояние за пътуване се е смятало за нормално, защото е съвсем възможно за автомобилите. И така автомобилите окупирали центровете на градовете вместо хората.


Обратният процес обаче не е толкова труден за изпълнение, колкото изглежда, казва Геел. За пример урабнистът посочи площад "Таймс скуеър" в Ню Йорк, по чиято промяна са работили той и неговият екип. Дълги години "Таймс скуеър" бе по-скоро изключително натоварено кръстовище, с малко място за хората, отколкото площад. През 2013 г. екипът на Геел започва работата си по пространството и днес то има по-големи пешеходни зони, кафенета, по-малко автомобили, което по думите на Геел до прави чудесно място, за да се насладиш на града.


"Когато чу какво сме направили в Ню Йорк, ми се обади кметът на Москва и поиска да направим същото и там", каза Геел и посочи града като поредния успешно освободен от коли и върнат на жителите му.

Monday, October 2, 2017

Критична Маса българия: Дондуков за хората!

В четвъртък се събрахме, за да подпишем и предадем на г-жа Йорданка Фандъкова - Yordanka Fandakova Договор, съдържащ нашите искания относно бул. Дондуков: за качество, за изпълнение на предвидената в Общия устройствен план велоалея, залагането в проекта на бетонни трамвайни ограничители, острови, достъпни спирки, автентична градска мебел и тротоарни настилки.

В деня на протеста стана ясно, че на заседание на Министерския съвет, неговият председател Boyko Borissov е поискал да се състои среща между всички заинтересовани страни. Спаси София, Сдружение "Велоеволюция", Колоездачен клуб "ВЕЛОСИТИ" и Критична Маса България - Critical Mass Bulgaria, като организатори на протеста, очакваме кмета на София и министъра на културата да не пропуснат да я организират колкото се може по-скоро, колкото се може по-публично и резултатите от нея да бъдат ясни, конкретни и задължаващи за всички страни. Обществото има нужда от яснота как и защо се взимат решенията. Багерите вече копаят: нямате време, дами и господа управляващи!



https://www.facebook.com/spasisofia/photos/a.1546639878954021.1073741828.1525636387721037/1925746011043404