когато чуя някоя компания да рекламира своя защитен софтуер, докато слушам лъскавите безсмислени приказки как техният софтуер бил - The best shit around, се сещам за нещо което прочетох преди години, и до толкоава ми хареса, че си поиграх да го запомня на изуст, и се оказва доста поезно нещо да бъде запомнено.
когато ми казват нещо от вида на:
we offer all in one ultimate security against all that crawls the internet, antivirus, firewall, anti spam, anti this, anti that, anti everything, anti everywhere, anti everyone that makes your computer unbreakable, rock solid fortress fortress......
Аз чувам това:
- we offer you, our greatly overpriced product, which has very low security efficiency and very low system efficiency, but we can guarantee you that our bloatware product, which does not worth even a single penny of your money, will take over your computer and will mess at least 3/4 of your system files, starting with the kernel and core components of your system, cannot uninstall properly and is unable to return the system in it's proper condition, after all unsuccessful uninstall attempts, and will fill your system with great weight and even greater incompatibilities, render your computer practically useless, and will require so many, ridiculously large updates over your not so broadband connection, to further mess up your system, and add so high level of complexity that even god's administrator will not be able to solve for you.
Обаче рекламата властва. щом макафии, керио, симантек, комодо рекламират, значи народа трябва да се избива да купува по команда, а българите да се избиват да кракват. Еми избивайте се да краквате. В началото, живях с наивната илюзия, че като имо обясниш на хората и им покажеш, те ще го разберат, нищо такова, няма, това си остана наивна илюзия. За това спрях да се занимавам с хората и техните компютри. преди обикалях с 2 класьора дискове из цяла софия, правих компютри на поразия, само и само след 2 дни те да си ги скапят. Наскоро говорих с един познат лекар, който ми каза една стара индииска мъдрост: цитирам:
Ако ти е приятел кажи му един път, ако ти е роднина, или близък приятел, кажи му 2 пъти, ако го видиш че си върти синджирчето, остави го.
Много мъдрост има в тази индииска мъдрост, но е някак неприложима за българите в българия. За това леко я промених, така че да пасне на българите в българия - Ако ти е роднина кажи му един път, ако ти е близък приятел кажи му два пъти, ако той те пренебрегва и ти го пренебрегвай.
В този момент реших, че се отказвам да правя компютрите на хората, и ги оставих на произволя на съдбата, нека да си берат мъките, нека да си викат неволята, нека да си чупят главата. Сега ми е по-леко, много хора изреваха, и се върнаха обратно, както очаквах, посрещнах ги с думите:
- ами казах ти че така ще стане, ти ми каза да си гледам работата, ето както ме виждаш аз си гледам работата, на работното място съм си, ама защо ти който разбераш и можеш, идваш при мен, дето не разбирам и не мога, за да оправя кашите, които ти знаещият и можещият успя да забъркаш?
ще ти коства това и това за да оправя бакиите които забърка, просто защото ги забърка сам достатъчно добре, че да омажеш всичко.
Хората са до такава степен с промити мозъци от рекламата, че забравят някои прости истини, че леките и прости решения доставят резултат без да тормозят компютъра, но не, щом рекламата е казала че леките и простите решения са лоши и неефективни, знаичи са такива. А това, че големите тежки и сложни продукти, тежат и създават проблеми, несъвместимости и забавят компютъра, никой не го взема под внимание.
Нека ви дам пример за лек и ефектвен защитен продукт е Microsoft Security Essentials. Създаден след доста работа, и минал през разични имена, от Giant anti malware, windows defender, windows one care, докато стигне до името Microsoft Security Essentials. програмата е наистина лека и ефективна, говорейки за лека програма, програмата е рекордьор по ниски изисквания, най-слабият компютър, на който изобщо успях да подкарам, Microsoft Security essentials, като минимум необходим просто за да върви компютъра с ОС и програмата, независимо колко бавно, просто да работи, антчен едноядрен, 32 битов силно окастрен Intel Celeron 300, ама не хубавия Celeron 300A ами обикновения Celeron 300, и 64 мб рам SDRAM 66mhz под уиндоус хр 32 бита, сп3 с Интернет Експлорер 8. А компютър на който Microsoft Security essentials върви бързо, наистина бързо, не се усещаше че има защитен софтуер, върху уиндоус хр 32 бита, сп3 с Интернет Експлорер 8, също върви бързо, е стария ми компютър, преди този който ползвам сега - едноядрен, 32 битов АМД атлон ХР 1500+, пряко усилие 1300мхц, и 512 мб рам 100 MHz, SDRAM. Това че Microsoft Security Essentials има многократни награди, 100% на много независими антивирусни лаборатории, говори че Microsoft са се постарали, доста. Освен това, почти никой не се сеща за една изключително важна подробност. Microsoft Security Essentials е създадена от създателите на Windows, така че Microsoft Security Essentials познава windows по-добре от всеки друг, и знае кога и как да почисти вече съществуваща зараза, и как и кога да спре, навлизането на зараза по-добре от всеки друг. Помислете Windows е забулен в защитени търговски тайни, в патенти, и прочието, и дефакто няма компания, която да познава на 100% Windows и това как работят различните механизми които го изграждат и как си взаимодействат помежду си, само производителя ги познава на 100%. От там идва едно от предимствата за потребителя. Друго предимство е че Microsoft Security Essentials и Windows Firewall се синхронизират и координират и си помагат активно един на друг не само за да увеличат общата си ефективност, а и за да намалят до минимум, нивото на фалшиви аларми, и false positives.
друго предимство, е че програмата идва фабрично настроена на максимална сила, и не изисква никакви специални знания и умения за работа и настройка, просто инталираш и забравяш. тя сама си прави всичко, и не ви занимава с излишни съобщения. Програмата е тиха, наистина тиха. седи дискретна, работи тихичко във фонов режим, не пищи, не вдига шум не досажда за всяко нещо което стане, обажда се и иска действия от потребителя, когато е наистина необходимо и наложително, когато ситуацията позволява на програмата да се справи сама, без намеса на потребителя, прграмата просто се справя със ситуацията, без да досажда.
Като всяка уважаваща себе си програма, и Microsдft Security Essentials разполата с график, за автономно сканиране, и автономно актуализиране, с които се работи изключително лесно, но за разлика, от повечето комерсиални силно надценени заглавия, Microsoft Security Essentials разполата с още една критично важна опция, която позволява, при автономно сканиране на системата, по график, дас контролира колко процента от ресурсите на системата да се използват от Microsoft Security Essentials, което позволява, компютъра да остане в активна употреба за критично важни задачи, и едновременно с това, да бъде пълно сканиран. Просто нагласяте Microsoft Security essentials да ползва 10 процента от ресурсите на системата, и той послушно използва посочените ресурси, оставайки останалите 90% свободни и налични за ОС и приложенията които вървят в момента. Тази опция също е много добра, за лаптопи, или по-слаби компютри, които се влияят от скенера, я заради по-малкото налични ресурси, или заради живот на батерията. Ресурсите биват контролирани исменяти през 10%, като минимума който можете да отредите на Microsoft Security Essentials e 10%, и после можете да увеличавате на стъпки от по 10% - 10%, 20%, 30%.... ....80%, 90% 100%. При някои компютри, и ОС, ако изберете 100% от ресурсите да с ползват от Microsoft Security essentials като например лаптопи на батерия, или по-слаби компютри спо-тежка ОС като Window Vista, програмата просто ще заграби всичките ресурси за да си свърши работата, и ще направи компютъра бавен. При други компютри, които са по-мощни настолни, дори на 100% да го направите, пак няма да усещате програмата, когато прави автономно сканиране по график, и ще можете да си ползвате компютъра нормално независимо от ставащото.
No comments:
Post a Comment
Note: Only a member of this blog may post a comment.